Jak się przygotować do sesji?

 1. Na ekspozycję hiperbaryczną należy przybyć, co najmniej 15 min przed wyznaczoną godziną
 2. Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu do 12 godzin, a palenia papierosów do 2 godzin przed sprężeniem (palenia najlepiej zaprzestać w całym okresie leczenia).
 3. Osoby z cukrzycą powinny przed sprężeniem spożyć posiłek i przyjąć leki przeciwcukrzycowe wg stosowanego dotychczas schematu leczenia.
 4. Nie zaleca się spożywania bezpośrednio przed sesja HBO napojów gazowanych.
 5. Pacjenci w trakcie terapii tlenem hiperbarycznym powinni przyjmować dotychczas zażywane leki. O wszystkich zmianach leczenia należy poinformować personel Centrum Terapii.
 6. Przed wejściem do komory należy przebrać się w ubiory wykonane ze 100 proc. bawełny.
 7. Obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia do komory substancji łatwopalnych: zapalniczek, zapałek, papierosów; urządzeń zasilanych bateriami np.: telefonów komórkowych oraz prasy codziennej (wyjątek stanowią kolorowe magazyny).
 8. Przed sesją leczniczą nie należy stosować kosmetyków, perfum, lakieru do włosów, kremów lub wazeliny.
 9. Opatrunki zakładane w dniu sprężenia przed ekspozycją nie powinny zawierać w składzie preparatów na bazie tłuszczów (kremów, maści, itp.).
 10. O infekcji górnych dróg oddechowych, bądź innych dolegliwościach zawsze należy powiadomić personel medyczny.
 11. Standardowa sesja hiperbaryczna trwa około 1 godziny; typowo wykonuje się jedną sesję dziennie, w dniach od poniedziałku do piątku, w ilości ustalonej przez lekarza kwalifikującego.
 12. Wstępne badanie kwalifikacyjne ma na celu ustalenie przebiegu leczenia, wyjaśnianie wątpliwości odnośnie samego leczenia i spodziewanych efektów, jak również zapobieganie ewentualnym objawom ubocznym i niepożądanym, które mogą się sporadycznie pojawić
 13. W trakcie leczenia tlenem hiperbarycznym pacjent odbywa serię sesji w komorze hiperbarycznej. Ilość planowanych sesji zależy od rodzaju i zaawansowanie choroby i jest indywidualnie ustalana przez lekarza.
 14. W czasie sprężania osoba znajdująca się wewnątrz komory musi wyrównywać ciśnienie w uszach. Do tego celu służą trzy metody: przełykanie
  tzw. „próba Valsalvy”, polegająca na „dmuchaniu” z zamkniętymi ustami przez zatkany nos
  ziewanie lub poruszanie żuchwą
  Każda z tych czynności powinna być powtarzana wielokrotnie, zawsze wtedy, kiedy odczuwamy ucisk na błonę bębenkową ucha.
 15. W okresie całego leczenia HBO zawsze istnieje możliwość rozmowy z lekarzem lub pielęgniarką oraz wyjaśnienia wszystkich wątpliwości lub zaistniałych problemów. Dlatego też zawsze prosimy o zgłaszanie wszelkich pytań i problemów, nawet jeżeli wydają się banalne lub nieważne.

Uwaga

 • Standardowy czas trwania sesji w komorze tlenowej trwa 1 godzinę.
 • W zależności od zaleceń lekarza, potrzeb, stanu zdrowia zaleca się od 1 do 40 sesji tlenowych. Przy czym po 10 konieczne jest zastosowanie co najmniej miesięcznej przerwy.
 • Osoby stosujące terapię hiperbaryczną mogą odczuwać delikatny dyskomfort w uszach podczas zmiany ciśnienia w komorze.
 • Pacjenci zobowiązani są posiadać odzież bawełnianą, która nie zawiera syntetycznych dodatków oraz metalowych ozdobników.
 • Kwalifikacja do zabiegu obejmuje dokładny wywiad w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Po szczegółowym wywiadzie, dostosowuje się protokół leczniczy (m.in. ilość zabiegów) do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.