komora-hiperbaryczna-tlenoterapia-kielce

Nic nie jest tak bardzo potrzebne człowiekowi, jak tlen

O wskazaniach do tlenoterapii w komorze hiperbarycznej i jej zaletach, z Paulą Malarz, fizjoterapeutą z kieleckiego Centrum Terapii, rozmawia Agnieszka Rogalska.

tlenoterapii-komorze-hiperbarycznej-kielce

Mgr fizjoterapii Paula Malarz.
Fot. www.centrumterapii.net

Jak działa komora hiperbaryczna, która znajduje się w Centrum Terapii?

To prawdziwa twarda komora hiperbaryczna. Wprowadzamy do organizmu kilkanaście razy więcej tlenu niż oddychając normalnie, co ważne, pod najbardziej przyjaznym dla człowieka ciśnieniem. Dzięki terapii hiperbarycznej odzyskamy zdrowie, siłę i młodość. Osiągamy rezultaty niemożliwe do osiągnięcia w medycynie konwencjonalnej. To skuteczna terapia wspomagająca w przypadku wielu schorzeń.

Jakie są wskazania, zalecenia do skorzystania z tlenoterapii hiperbarycznej?

Mnóstwo. Wspomaga np. rehabilitację kardiologiczną – pracę zdrowego serca i może być bardzo pomocna w terapii uszkodzeń tego organu – zapobiega zawałom mięśnia sercowego, uelastycznia ścianki żył i zwiększa dopływ tlenu do serca. Niweluje powikłania po zabiegach chirurgicznych – przyspiesza gojenie, stymuluje wzrost oraz podział komórek macierzystych i skraca czas rekonwalescencji. Poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance i zwalcza infekcje, które mogą powstać w wyniku komplikacji po operacjach. Wspomaga rehabilitację neurologiczną – dotlenia mózg i zwiększa jego aktywność, redukuje obrzęki mózgu, pobudza komórki i przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie. Pomaga w leczeniu urazów kończyn – ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych, a wysokie stężenie tlenu sprzyja szybszej regeneracji i przyspiesza wzrost kości.

Stanowi także naturalną metodę utrzymania zdrowej cery/skóry?

Tak. Przyspiesza wydalanie toksyn, poprawia metabolizm i wspomaga regenerację nabłonka. Dzięki dotlenieniu wszystkich tkanek, redukowane są stany zapalne, co jest pomocne w walce ze zmianami skórnymi, takimi jak trądzik.

Co ponadto?

Pomaga w leczeniu cukrzycy i miażdżycy. Stosowana regularnie wspomaga prowadzone równolegle leczenie chirurgiczne i antybiotykoterapię, zmniejszając ryzyko powikłań wielu przewlekłych chorób. Zmniejsza także bóle migrenowe. Poprawia się przepływ krwi w mózgu, co przyczynia się do dotlenienia tkanki mózgowej oraz obkurczenia naczyń krwionośnych. Pozytywny efekt działania terapii można zaobserwować już po kilkunastu minutach.

A inne wskazania do tlenoterapii? 

Z pewnością trzeba wymienić trudno gojące się rany, stopę cukrzycową. Ponadto popromienne uszkodzenie kości i tkanek miękkich, przewlekłe zmęczenie, niedotlenienie tkanek i choroby z tym związane, fibromialgię, choroby układu krążenia, takie jak: miażdżyca, nadciśnienie, itp., choroby układu nerwowego: ADHD, choroby Alzheimera, Parkinsona, SM, itp., autyzm. Tlenoterapia hiperbaryczna powoduje dotlenienie tkanek mózgu, pobudzenie do pracy uśpionych komórek mózgowych oraz tworzenie się nowych. Wspomaga leczenie niepłodności oraz problemów z potencją. Spowalnia procesy starzenia (komórek i organizmu), wspomaga leczenie: po zabiegach medycyny estetycznej i zabiegach chirurgicznych, infekcji bakteryjnych, anemii, depresji, chorób autoagresywnych, przewlekłych stanów zapalnych, niektórych zaburzeń immunologicznych, przewlekłych chorób skóry, takich jak: łuszczyca, trądzik, pokrzywka wysypka, rumień, AZS, grzybice. Tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga leczenie nadwagi i otyłości. Wielu pacjentów zgłasza się do nas z szumami w uszach, odleżynami czy oparzeniami. Wskazań jest mnóstwo, bo nic nie jest tak potrzebne człowiekowi jak tlen.

tlenoterapii-komorze-hiperbarycznej-kielce

Komora hiperbaryczna.
Fot. www.centrumterapii.net

Jak długo trwa zabieg w komorze hiperbarycznej?

Pojedynczy zabieg trwa 45 minut, do tego dochodzi czas sprężania i rozprężania, każdy po około 10 minut. Całkowity czas spędzony w komorze wynosi mniej więcej 60-65 minut. Możliwe jest również łączenie maksymalnie 2 zabiegów w jednej sesji terapeutycznej (wybierane często przez pacjentów ze względu na maksymalizację efektu leczniczego w trakcie jednej sesji, jak i oszczędność czasu na dojazdy). Zabieg podwójny trwa 90 minut (2×45 min.), oczywiście plus czas sprężania i rozprężania.

Jaka ilość zabiegów jest wskazana, by można było zauważyć efekt terapii?

W przypadku hiperbarii tlenowej specjaliści określają ilość 5 zabiegów jako minimalną, by doświadczyć pierwszych efektów leczniczych terapii. Jej efekt jest ściśle związany z rodzajem schorzenia i aktualnym stanem ogólnym organizmu. Choroby chroniczne i stany chorobowe ostre wymagają dłuższych sesji rehabilitacyjnych niż zabiegi stosowane w celach profilaktycznych. Pacjent z cukrzycą, mający duże problemy krążeniowe, po amputacji palca w zespole stopy cukrzycowej, będzie potrzebował 20-30 zabiegów, by efektywnie wspomóc gojenie się rany. Inny, mający np. problemy reumatologiczne, zauważy, być może, znaczącą różnicę już po 10 zabiegach. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Bardzo często pacjenci, widząc pozytywne i lecznicze działanie komory, przedłużają sobie sesje terapeutyczne o kolejne pakiety.

W jakich ramach czasowych powinno się wybrać wykupiony pakiet zabiegowy?

By zabiegi przyniosły oczekiwany leczniczy efekt trzeba je wykonywać codziennie. Czyli np. pakiet 10 zabiegów: od poniedziałku do piątku, codziennie przez 2 tygodnie, z przerwą na sobotę (albo razem z sobotą) i niedzielę.

Jak wygląda sam zabieg?

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Najważniejsze, by nie wnosić do komory żadnych rzeczy osobistego użytku, jak zegarki czy biżuteria, a ruchome akcesoria medyczne, takie jak np. aparaty słuchowe, trzeba ściągnąć. Pacjent powinien być ubrany w bawełniane ubranie, a przed sesją skorzystać z toalety. Podczas zabiegu, korzystający z terapii ma założoną maskę tlenową, przez którą oddycha. Może np. czytać książkę. Wielu śpi. Warto dodać, że przez cały sesji pacjent jest monitorowany przez fizjoterapeutę, z którym ma kontakt wzrokowy przez właz komory, jak i głosowy przez interkom.

Czy dzieci również mogą być poddawane zabiegom?

Tak. Dzieci poddawane terapii, to najczęściej dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, często ze spektrum autyzmu lub autyzmem, ale także padaczką lekooporną czy innymi schorzeniami, np. mózgowym porażeniem dziecięcym.

Jak przeprowadza się terapię w przypadku małych dzieci?

Małe dzieci wchodzą do komory z opiekunem, najczęściej z mamą. Sama terapia jest przeprowadzana dokładnie tak, jak w przypadku osób dorosłych. By oszczędzić maluchowi stresu, zaleca się wykorzystywać na zabieg czas drzemki poobiedniej, bądź terapię wieczorną porą, gdy dzieci już śpią. Starsze dzieci umilają sobie czas terapii oglądaniem i słuchaniem bajek.

Czy można korzystać z terapii mając np. w kręgosłupie wstawiony implant?

Tak, wstawione/wkręcone elementy stałe (jak implanty) nie są przeciwwskazaniem do korzystania z hiperbarii tlenowej.

Jakie są przeciwwskazania do terapii?

Głównymi, bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania terapii tlenowej są: nieleczona odma opłucnowa oraz przyjmowanie leków cytotoksycznych, takich jak bleomycyna, doksorubicyna, disulfiram itd. Za przeciwwskazania względne, czyli wymagające wcześniej konsultacji z lekarzem, uważa się również ciążę, astmę, rozedmę czy choroby obturacyjne płuc, epilepsję, przewlekłe zapalenie zatok, ostrą infekcję górnych dróg oddechowych, gorączkę, klaustrofobię, rozsianą chorobę nowotworową, rozrusznik serca, zapalenie nerwu wzrokowego. W przypadku innych schorzeń, w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zawsze zasięgnąć opinii swojego lekarza prowadzącego, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu hiperbarycznej terapii tlenowej.

Czy osoby z nadciśnieniem również mogą korzystać z zabiegów?

Owszem, jednak ciśnienie musi być wyrównane, pacjent nie powinien również mieć klaustrofobii, czy lęku przed zabiegiem.

Czy można terapię hiperbaryczną przeprowadzać po przebytej operacji?

Tak, mamy pacjentów, którzy pragnąc przyspieszyć proces gojenia ran, zgłaszają się na terapię krótko po przebytej operacji. W takim przypadku sugerujemy jednak konsultację z lekarzem prowadzącym leczenie.

Czy można poddać się terapii tlenowej z chorobą serca bądź innymi schorzeniami krążeniowymi?

Tak, choroby układu krwionośnego nie są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegów hiperbarii tlenowej. Jednak zawsze w razie wątpliwości radzimy skonsultować się z lekarzem, który prowadzi leczenie.

Czy zabieg hiperbarii tlenowej jest bezpieczny?

Nasza komora hiperbaryczna posiada szereg zabezpieczeń, pozwalających na w pełni bezpieczne i komfortowe przeprowadzanie terapii. Dodatkowo ciśnienie 1,5 ATA, wykorzystywane podczas zabiegu, jest ciśnieniem najbardziej przyjaznym dla człowieka.

Jaki dyskomfort można odczuwać podczas sprężania powietrza w początkowej fazie zabiegu?

Dla pacjenta przebywającego w komorze odczucia są podobne do tych podczas zmian wysokości w trakcie lotu samolotem. Wystarczy parę prostych ćwiczeń, polegających na ziewaniu, przełykaniu śliny, czy też zatkaniu nosa, ust i wydmuchiwaniu powietrza – pozwolą one na wyrównanie ciśnienia w uszach. Po 2-3 zabiegach organizm przyzwyczaja się do tych zmian na tyle, że dla ogromnej większości pacjentów zmiany ciśnienia nie są już tak wyraźnie odczuwalne. W fazie sprężania podnosi się nieznacznie temperatura w komorze, co jest niwelowane przez podłączoną do komory klimatyzację.

Czy osoby z klaustrofobią mogą korzystać z komory?

Silna klaustrofobia jest przeciwwskazaniem do korzystania z komory. Jednak zwykły lęk czy strach przed przebywaniem w komorze bierze się najczęściej z braku informacji, jak przebiega taki zabieg i jakich doznań należy oczekiwać, i mija najczęściej po 2-3 zabiegach.

Jaka jest cena godzinnej sesji?

W porównaniu z innymi miastami w Kielcach jest najtaniej. Koszt sesji to 129 złotych. mało tego wykupując karnet wychodzi jeszcze taniej. Zapraszam na stronę Centrum Terapii do zakładki “cennik” http://centrumterapii.net/cennik/tlenoterapia-cennik-terapii-hiperbarycznej/.

mgr Paula Malarz
Fizjoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zalecenia do skorzystania z tlenoterapii

terapia po COVID 19 (również bezobjawowym)

przewlekłe zmęczenie

ratunek przed smogiem

trudno gojące się rany – np. stopa cukrzycowa

przewlekłe stany zapalne

przewlekłe choroby skóry: łuszczyca, trądzik, pokrzywka wysypka, rumień, AZS

wspomaganie leczenia nadwagi i otyłości

regeneracja po chemioterapii (min. 6 tygodni po jej zakończeniu)

Przed sesjami tlenoterapii.
www.centrumterapii.net

komora-hiperbaryczna-tlenoterapia-kielce

Rezultaty po siedmiu sesjach w komorze hiperbarycznej.

Fot. www.centrumterapii.net

 • nagła głuchota
 • szumy w uszach
 • bóle migrenowe
 • popromienne uszkodzenie kości i tkanek miękkich
 • niedotlenienie tkanek i choroby z tym związane
 • fibromialgia
 • choroby układu krążenia: miażdżyca, nadciśnienie, itp.
 • ogniska udarowe
 • choroby układu nerwowego: ADHD, choroby Alzheimera, Parkinsona, SM, itp.
 • autyzm – tlenoterapia hiperbaryczna powoduje dotlenienie tkanek mózgu, pobudzenie do pracy uśpionych komórek mózgowych oraz tworzenie się nowych
 • obrzęki
 • zaburzenia potencji
 • wspomaganie leczenia niepłodności
 • spowolnienie procesów starzenia (komórek i organizmu)
 • wspomaganie leczenia po zabiegach medycyny estetycznej i zabiegach chirurgicznych
 • infekcje bakteryjne
 • anemia
 • depresje

Ponadto:

 • choroby autoagresywne
 • niektóre zaburzenia immunologiczne
 • grzybice
 • zaburzenia układu pokarmowego (w tym problemy z wchłanianiem)
 • zatrucie tlenkiem węgla (zaczadzenie) / zator gazowy
 • przeszczepy skórne
 • martwica główki kości udowej
 • złamania / urazy stawów i tkanek miękkich
 • owrzodzenia, odleżyny, oparzenia
 • borelioza

Zalety tlenoterapii

 • wspomaga np. rehabilitację kardiologiczną – pracę zdrowego serca i może być bardzo pomocna w terapii uszkodzeń tego organu. Zapobiega zawałom mięśnia sercowego, uelastycznia ścianki żył i zwiększa dopływ tlenu do serca,
 • niweluje powikłania po zabiegach chirurgicznych – przyspiesza gojenie, stymuluje wzrost oraz podział komórek macierzystych i skraca czas rekonwalescencji. Poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance i zwalcza infekcje, które mogą powstać w wyniku komplikacji po operacjach,
 • wspomaga rehabilitację neurologiczną – dotlenia mózg i zwiększa jego aktywność. Redukuje obrzęki mózgu, pobudza komórki i przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie,
 • pomaga w leczeniu urazów kończyn – ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych. Wysokie stężenie tlenu sprzyja szybszej regeneracji i przyspiesza wzrost kości,
 • przyspiesza wydalanie toksyn, poprawia metabolizm i wspomaga regenerację nabłonka. Dzięki dotlenieniu wszystkich tkanek, redukowane są stany zapalne, co może być pomocne w walce ze zmianami skórnymi, takimi jak trądzik,
 • pomaga w leczeniu cukrzycy i miażdżycy. Stosowana regularnie wspomaga prowadzone równolegle leczenie chirurgiczne i antybiotykoterapię, zmniejszając ryzyko powikłań wielu przewlekłych chorób,
 • zmniejsza także bóle migrenowe. Poprawia się przepływ krwi w mózgu, co przyczynia się do dotlenienia tkanki mózgowej oraz obkurczenia naczyń krwionośnych. Pozytywny efekt działania terapii można zaobserwować już po kilkunastu minutach,
 • wspomaga leczenie trudno gojących się ran, stopy cukrzycowej, popromiennego uszkodzenia kości i tkanek miękkich,
 • jest skuteczna w niwelowaniu przewlekłego zmęczenia, niedotlenienia tkanek i chorób z tym związanych,
 • wspomaga leczenie fibromialgii, chorób układu krążenia, takich jak: miażdżyca, nadciśnienie, itp., chorób układu nerwowego: ADHD, choroby Alzheimera, Parkinsona, SM, itp., autyzm. Tlenoterapia hiperbaryczna powoduje dotlenienie tkanek mózgu, pobudzenie do pracy uśpionych komórek mózgowych oraz tworzenie się nowych.
 • wspomaga leczenie niepłodności oraz problemów z potencją,
 • spowalnia procesy starzenia (komórek i organizmu),
 • wspomaga leczenie: po zabiegach medycyny estetycznej i zabiegach chirurgicznych, infekcji bakteryjnych, anemii, depresji, chorób autoagresywnych, przewlekłych stanów zapalnych, niektórych zaburzeń immunologicznych,
 • wspomaga leczenie: przewlekłych chorób skóry, takich jak: łuszczyca, trądzik, pokrzywka wysypka, rumień, AZS, grzybice,
 • wspomaga także leczenie nadwagi i otyłości,
 • jest skuteczna w „walce” z szumami w uszach, odleżynami czy oparzeniami.
Zobacz także:

http://centrumterapii.net/2021/05/13/medyczny-geniusz/

2 thoughts on “Nic nie jest tak bardzo potrzebne człowiekowi, jak tlen

Comments are closed.