Medyczny geniusz
O wskazaniach do tlenoterapii w komorze hiperbarycznej i jej zaletach, z Paulą Malarz, fizjoterapeutą z kieleckiego Centrum Terapii, rozmawia Agnieszka Rogalska. “Nic nie jest tak bardzo potrzebne człowiekowi, jak tlen”.
Jednym z najgroźniejszych objawów brytyjskiego wariantu koronawirusa jest ciche niedotlenienie.
Eksperci alarmują, że to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego ważne jest, aby w przebiegu choroby Covid-19 sprawdzać saturację krwi za pomocą pulsoksymetru. Warto też skorzystać z tlenoterapii w komorze hiperbarycznej.
Brytyjski wariant koronawirusa niemal całkowicie zdominował obecną, miejmy nadzieję kończącą się, falę pandemii w Polsce.
Wirus w wersji brytyjskiej to blisko 95 procent zakażeń. Szczep ten daje inne objawy niż miało to miejsce w przypadku wariantu podstawowego, zwanego też chińskim, gdzie bardzo często występowały zaburzenia węchu i smaku – teraz występują one sporadycznie.
Obecnie część pacjentów z Covid-19 odczuwa duszności, nie mając niskiego poziomu tlenu, a inni odwrotnie – mają bardzo niski poziom tlenu, a duszności – nie…
W przypadku tej drugiej grupy chorych stan zdrowia może się mocno pogarszać, a pacjent nie jest tego świadomy i kończy się to często przyjęciem do szpitala w stanie krytycznym. Jak wyjaśniają autorytety, np. Youssef Sleiman, konsultant wojewódzki w dziecinie chorób płuc, dyrektor Szpitala w Czerwonej Górze, „taki stan rzeczy jest związany z zaburzeniami neurologicznymi, ponieważ koronawirus również atakuje komórki ośrodkowego układu nerwowego, które z kolei mogą zablokować uczucie duszności”.
Czyli, jeśli pacjent nie odczuwa duszności i nie zgłosi się do lekarza, to w efekcie może to spowodować stan zagrożenia życia?
Jeśli zakazimy się koronawirusem, powinniśmy kontrolować poziom saturacji krwi, niezależnie od tego, czy mamy duszności, czy też nie. W sytuacji gdzie poziom ten spada poniżej 94 przez dłuższy czas, należy bezzwłocznie zgłosić się do szpitala.


Ratunkiem jest wtedy tlenoterapia…
I to w dużych dawkach. Ze swojej praktyki w Centrum Terapii słyszę, że pacjenci kupują małe aparaty z tlenem w aptekach. To w ogóle nie działa! Leczenie tlenem w przypadku Covid-19 to bardzo duże dawki, od 5 litrów do 40 na minutę. To, co kupimy aptece, na pewno nie pomoże.
Inne najczęstsze objawy występujące u pacjentów z brytyjskim wariantem koronawirusa?
Są to: kaszel, zajęte zatoki, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i gardła, gorączka, bóle brzucha, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.


A co potem, gdy już wyzdrowiejemy?
Zapraszamy na sesje w komorze hiperbarycznej. Tlenoterapia to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, w której pacjent poddany jest działaniu czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. To nowoczesna i bezpieczna metoda odnowy organizmu. Od lat zyskuje coraz większą popularność w ogólnej profilaktyce zdrowotnej oraz rekonwalescencji.
Jakie są wskazania, zalecenia do skorzystania z tlenoterapii hiperbarycznej?


Mnóstwo. Wspomaga np. rehabilitację kardiologiczną – pracę zdrowego serca i może być bardzo pomocna w terapii uszkodzeń tego organu – zapobiega zawałom mięśnia sercowego, uelastycznia ścianki żył i zwiększa dopływ tlenu do serca. Niweluje powikłania po zabiegach chirurgicznych – przyspiesza gojenie, stymuluje wzrost oraz podział komórek macierzystych i skraca czas rekonwalescencji. Poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance i zwalcza infekcje, które mogą powstać w wyniku komplikacji po operacjach. Wspomaga rehabilitację neurologiczną – dotlenia mózg i zwiększa jego aktywność, redukuje obrzęki mózgu, pobudza komórki i przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie. Pomaga w leczeniu urazów kończyn – ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych, a wysokie stężenie tlenu sprzyja szybszej regeneracji i przyspiesza wzrost kości.
Stanowi także naturalną metodę utrzymania zdrowej cery/skóry?
Tak. Przyspiesza wydalanie toksyn, poprawia metabolizm i wspomaga regenerację nabłonka. Dzięki dotlenieniu wszystkim tkanek, redukowane są stany zapalne, co może być pomocne w walce ze zmianami skórnymi, takimi jak trądzik.
Co ponadto?
Pomaga w leczeniu cukrzycy i miażdżycy. Stosowana regularnie u pacjentów z cukrzycą lub miażdżycą, wspomaga prowadzone równolegle leczenie chirurgiczne i antybiotykoterapię. Zmniejszamy tym samym ryzyko powikłań wielu przewlekłych chorób. Zmniejsza także bóle migrenowe. Poprawia się przepływ krwi w mózgu, przyczyniając się do dotlenienia tkanki mózgowej oraz obkurczenia naczyń krwionośnych. Pozytywny efekt działania terapii można zaobserwować już po kilkunastu minutach.
Inne wskazania?
Z pewnością trzeba wymienić trudno gojące się rany, stopę cukrzycową, popromienne uszkodzenie kości i tkanek miękkich. Ponadto przewlekłe zmęczenie, niedotlenienie tkanek i choroby z tym związane. Są to: fibromialgia, choroby układu krążenia, takie jak: miażdżyca, nadciśnienie, itp., choroby układu nerwowego: ADHD, choroby Alzheimera, Parkinsona, SM, itp., autyzm. Tlenoterapia hiperbaryczna powoduje dotlenienie tkanek mózgu, pobudzenie do pracy uśpionych komórek mózgowych oraz tworzenie się nowych. Wspomaga leczenie niepłodności oraz problemów z potencją. Spowalnia procesy starzenia (komórek i organizmu). Wspomaga też leczenie po zabiegach medycyny estetycznej i zabiegach chirurgicznych, infekcji bakteryjnych. Ponadto anemii, depresji, chorób autoagresywnych, przewlekłych stanów zapalnych, niektórych zaburzeń immunologicznych, przewlekłych chorób skóry. To mi.n. łuszczyca, trądzik, pokrzywka wysypka, rumień, AZS, grzybice.
Tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga leczenie nadwagi i otyłości. Wielu pacjentów zgłasza się do nas z szumami w uszach, odleżynami czy oparzeniami. Wskazań jest mnóstwo, bo nic nie jest tak potrzebne człowiekowi, jak tlen.
mgr Paula Malarz
Fizjoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zdjęcia: Najlepsi wiedzą co dla nich dobre. Na zdjęciach m.in. zawodnicy Łomża Vive Kielce oraz młodzieżowy wicemistrz świata w boksie.